Praca magisterska - druk jednostronny czy dwustronny?

Rodzaj druku - dwustronny czy jednostronny

Na pewno zwolenników zarówno jednej jak i drugiej opcji jest wielu. To niemal odwieczny problem - jak wydrukować pracę magisterską tak, aby było szykownie i elegancko, ale aby jednocześnie jej objętość nie odstraszała i nie trzeba było kupować kilku ryz papieru do drukarki?

Jednostronnie - elgancko

Druk jednostronny na pewno jest bardziej elegancki i sprawi, że praca magisterska będzie wyglądała bardziej formalnie i poważnie. Zasadą jest, że wszystkie formalne pisma drukuje się jednostronnie, bo druk dwustronny świadczy o lekceważeniu odbiorcy i najczęściej o tym, że oszczędzamy na papierze do drukarki. Na pewno drukując jednostronnie łatwiej będzie wyróżnić poszczególne elementy, a cała praca. dyplomowa będzie bardziej przejrzysta.

Druku dwustronny - ekologia

Druk dwustronny zaś to nie tylko oszczędność papieru, a więc postawa ekologiczna, ale również mniejsza objętość całego wydruku. Jeśli wydrukujemy dwieście stron tekstu jednostronnie to nasza praca magisterska będzie wyglądała jak opasłe tomisko i tyle też będzie ważyła. W przypadku druku dwustronnego jest to objętość i waga o połowę mniejsze. Dlatego też większość osób wybiera druk dwustronny.

Ustawienia marginesów

Jeśli już wybierzemy druk dwustronny, trzeba pamiętać o odpowiednim ustawieniu marginesów w pracy magisterskiej. W takim przypadku należy wybrać ustawienia marginesów lustrzanych, które od wewnątrz są większe niż z pozostałych stron. Pozwoli to na oprawienie pracy dyplomowej bez wpadek. Warto też pamiętać, przy stosowaniu numeracji stron, o zaznaczeniu, że numery stron mają być inaczej rozmieszczone na stronach nieparzystych, a inaczej na parzystych.